GİŞELERİN BİRLEŞMESİNE TRAFİKTEN İLK TEPKİ !

giselerden_serbest_gecis

OGS ve HGS gişelerinin birleştirilmesi ve şerit disiplini adına atılan ilk adım maalesef olumlu sonuç vermedi. Bu duruma sürücülerin yeterince bilgilendirilmemesinin yol açtığı kanaatindeyiz.Yayınlarımıza katılan birçok dinleyicimiz FSM’de neler olduğunu köprüye girdiklerinde farkettiklerini ya da radyodan dinlediklerini belirttiler.

FSM’de bir anlamda deneme amacıyla başlatılan düzenleme en geç iki ay içerisinde diğer gişelere de yansıtılacak ve OGS-HGS ayrımı bitecek,herkes açık olan şeritleri serbestçe kullanabilecek.Yani Serbest Geçiş Sistemi(SGS) devreye girecek

FSM köprüsündeki yeni düzenlemeyle dün gece OGS gişeleri kapatıldı ve araçlar HGS tarafına yönlendirildi.Sabah saatlerinde özellikle Kavacık üzerinden köprüye ulaşma süresi 1 saati geçerken Avrupa Anadolu geçişleri her sabahki gibiydi.

Ancak saat 10.00 sonrası, yani büyük araçların yola çıkmasıyla trafik yoğunluğu hızla arttı ve Mahmutbey Gişeler’den Anadolu’ya,Çamlıca Gişeler’den de Avrupa Yakası’na uzayan sıkışıklar ortaya çıktı.

104.2 Radyo Trafik yayınlarını dinleyen sürücüler FSM yerine 1.Köprü ya da deniz ulaşımını kullanarak yaka değiştirebiliyor.

Uygulamanın ilk gününde birçok sürücünün şikayeti ise kaçak geçiş uyarısıyla karşılaştıklarını söylemeleriydi. Her ne kadar “bu geçişler silinecek” şeklinde duyumlar almış olsak bile resmi makamlar(Karayolları,PTT)kanadından resmi bilgilendirme yapılmadı.Yani,geçiş akıbetinizi takip etmeniz gerekecek.

Hem OGS hem HGS sahibiyseniz endişeye gerek yok. Sistem sadece tek etiket, önce OGS’yi görüyor ve ücretlendirmeyi buradan yapıyor.Şimdilik bildiğimiz bu…

Bugün sabah yayınında ulaşım konusunda uzman bir isim olan ve İBB trafik danışmanlığını yapan Prof.Dr.Mustafa Ilıcalı ile konuştuk.Sayın Ilıcalı’da bizim gibi bu önemli uygulamanın duyurulması noktasında yetkili birimlerin yetersiz kaldığını belirtti ve gişelerde “şişe boynu” tabiriyle herkesin şikayetçi olduğu sıkıntının bu uygulama sonrası ortadan kalkacağını söyledi.

ILCALI’NIN GÖRÜŞLERİNİ BURADAN OKUYABİLİR YA DA DİNLEYEBİLİRSİNİZ;
http://www.radyotrafik.com/haber/1174/ilicalidan-giselerle-ilgili-aciklama.html

Yayınlarımızda da sık sık belirtiyoruz, ne yaparsanız yapın ama lütfen insanları,sürücüleri bilgilendirin.Bu bilgilendirmeyi son günlerde ya da çalışmanın dibinde değil,çok önceden ve geriden yapmalı ki işe yarasın…

cezayir.dogan@radyotrafik.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*