KAZALARDA SORUMLU SADECE SÜRÜCÜLER Mİ?

kazasürücüSon cümleyi şimdiden kuralım;

Bu yaklaşım sorumluluktan kaçıştır ve ülkemizde trafik ile ilgili yaşanan tüm sorunların başlıca nedenidir.

Anlatalım;

Sürücü olmak için ilçenizde hatta mahallenizde dahi bulabileceğiniz binlerce kurstan birine gider, derslere girmeden (değişiklik yapıldı ama henüz uygulamada mesafe alınamadı) ciddi bir eğitim süreci geçirmeden ve sadece 10 dakika süren sürüş kabiliyetinizle çok kısa sürede ehliyet sahibi olabilirsiniz.

Dünyanın birçok ülkesinde bu kursların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Çünkü denetleyebilmek ister devlet. Bizde ise bakkal dükkanı açmaktan daha kolaydır ve zaten insanımız da işini hakkıyla yapanı değil, en az para ödeyeceği kursları tercih eder. Yaz döneminde yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nin uygulamada maalesef yeterli olmadığını görüyoruz. Yine de işini layıkıyla yapanların neyse ki hala var olduğunu biliyor ve onları tenzih ediyoruz.

Kursları denetlemesi, orada yeterli eğitimin verilip verilmediğini takip etmesi, kuralları hiçe sayanların hangi kurstan ehliyet aldığını bilip, uyaran ve cezalandıran sistemi kurması gereken organ, devlettir. Sürücü kursları yeterince denetlenemiyor ve gerekli eğitim verilemiyor. Eğitim verenin aldığı eğitim ve ders süreleri gözönünde bulundurulduğunda okullardaki durumun da vahim olduğu ortaya çıkacaktır.

Her yıl milyonları bulan kazalar, on binlerce ölüm ve yaralanma, maddi kayıplar, psikolojik travma yaşayanlar… Sürücü olmanın bu kadar kolay ve eğitimin eksik olduğu ya da denetlenemediği bir ülkede “Hataların yüzde doksanı sürücülerin.” diyen zihniyet, canavar olarak lanse edilen varlığı besleyip büyütmektedir.

Eğitim yok, denetim az, caydırıcı cezalar yok ve ne yazık ki ortada sorumlu da yok. Vatandaşın hedefinde ise Emniyet var. Elbette orada da işini doğru yapmayanlar vardır ama bütün ihaleyi bu birimin üstüne yıkmak doğru mudur?

Kazaların ya da sürücü hatalarının en az yarısının da devletin sorumluluğunda olduğu gerçeğinden hareketle, yepyeni bir anlayışla adım atılmalı, trafik bilincinin daha çok sürücüye aşılanabilmesi için ivedilikle harekete geçilmelidir.

Radyo Trafik olarak, kişi kurum ve kuruluşların bilinçli sürücülerin çoğalması adına yapacağı her girişime destek vermeye devam edeceğimizi de belirtelim.

cezayir.dogan@radyotrafik.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*