ÇALIŞMAYI BİLGİLENDİRME ÖZÜRLÜYÜZ!

Bu sabah Büyükdere Caddesi’ne çıkan ve sık kullanılan yollardan biri olan Dere Yolu adeta kilitlendi. Nedeni yine çoğu zaman ki gibi aynıydı,Kanyon civarındaki çalışma. Nedenini,ne zaman başladığını ne zaman biteceğini bilmek için oraya kadar gitmek ve işçilerle konuşmak gerek.Çünkü hiçbir yerde böyle bir çalışmanın başlayacağına dair duyuru yok.

Ama bizi,sürücüleri ilgilendiren çalışmanın içeriğinden daha çok, çalışmanın dibinde değil daha gerisinde bir uyarıcı levha vs olmaması.Yapılacak çalışma elzem olabilir hızla müdahale gereken bir nokta olabilir. Ama olay yeri gerisinden bilgilendirme yapmak çok zor olmasa gerek.

Konu yeni değil elbette ve bir nokta ile  sınırlı da değil.Daha önce de dinleyenlerimizden gelen şikayetler üzerine yazmıştık;

08 Nisan 2014 : http://www.cezayirdogan.com.tr/?p=1549

Sadece bugün bu noktada ve şehrimizde de değil, birçok yerde ve yıllardır bilgilendirmede sürecindeki yetersizlik ve özensizlik adeta kronikleşmiş durumda.

Ayamama Deresi ıslah çalışması kapsamında Halkalı – Bağcılar (212 AVM’ ye doğru) arası trafiğe kapatıldı.
calısma1
Bu çalışma nedeniyle sabah erken saatlerde İkitelli Organize – Halkalı, Mahmutbey Köprüsü üzeri, Mehmet Akif, Ateştuğla, İkitelli Organize – E5 Bağlantısı civarlarında ciddi trafik yoğunluğu oluştu ve sürücüler uzun süre kısa mesafelerde beklemek zorunda kaldı.

Yol çalışması en az 1 ay sürecek ve tamamen kapatılan köprüden geçiş karşı şeritten yapılacak. Sonra 1 ay daha bu kez diğer şeritte çalışma yapılacak.

Sabah saatlerinde başlayan çalışmayı yayından duyurduk ve bir çok dinleyiciden teşekkür aldık ama radyoyu açmayan ya da geç açanlar o karmaşanın içinde kaldı.

Çalışma var ise az ya da çok ulaşımı etkilemesi kaçınılmaz elbette. Ancak hepimizi çileden çıkartan çalışma değil bu konuda yeterli bilgilendirmenin yapılmaması. Sadece bugün bu noktada ve şehrimizde de değil, birçok yerde ve yıllardır bilgilendirmede sürecindeki yetersizlik ve özensizlik adeta kronikleşmiş durumda.

Yayınlarda sık sık belirtiyor ve İstanbullunun ortak görüşünü de dillendiriyoruz;

LÜTFEN BİLGİ VERİN!

Özel ya da devlet kanadı, her kim ulaşımı etkileyecek kısa ya da uzun sürecek bir çalışma yapacak ise,önceden bunun basın yoluyla duyurusunu yapmalı ya da en azından kendi sayfalarından yayınlamalı.Ve çalışma noktasının dibinde değil,uyarı levhalarını çok daha geriye,yani kaçış noktalarına yerleştirmeli. Ki sürücüler alternatif yollara yönelsin ve işine evine hastaneye yetişmek için çıktığı yolda sürprizle karşılaşmasın.

Yayınlarımıza katılan vatandaşın eleştirisinin yol çalışmasından ziyade yeterli bilgilendirmenin yapılmamasına olduğu notunu da buluttan nem kapanların dikkatine sunalım.

Cezayir Doğan-Radyo Trafik Yayın Yönetmeni

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*