PLAKA YENİLEME NASIL YAPILIR?

KARAR,TEMMUZ AYINDA ALINMIŞTI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yayımlandı. Buna göre, Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı.

Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.

HANGİ DURUMLARDA PLAKA GEÇERSİZ?

TÜVTÜRK istasyonlarında temmuz ayı itibarıyla “sahte” olarak nitelendirilen, standardın dışında basılan plakalar birinci derecede ağır kusurlu sayılıyor. Silik, italik veya bold olarak yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan, ortasındaki boşluğun köşeli şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar, muayeneden geçemiyor.

Bir defaya mahsus ceza kesilmeyen araç sahiplerinden plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri isteniyor.

PLAKA DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIYOR?

Söz konusu plakaların değişimi için araç sahiplerinin öncelikle Trafik Şube Müdürlüklerine başvurarak, buradan temin edecekleri formları doldurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar bu belge ile il ve ilçelerde Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile Kayıt Tescil Bürolarında 31 lira karşılığında aynı gün içerisinde plakalarını değiştirilebiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*