ÖLMEDEN ÖNLEM ALMAYIZ!

Ülkemizde,yıllardır ulaşımın sorunlu olduğu noktalar vardır. Buralarda ya trafik sürekli yoğundur,ya da sıkça kaza olur.Hatta bazı yerlerde kaza sayısı o kadar artar ki oraya vatandaş ölüm virajı,ölüm yolu gibi isimler verir.

Adı ölüm virajına çıkan yere ciddi bir tedbir alınmadığı sorgulanmadığı gibi,ölümlerde de ortada sorumlu yoktur. Cenaze kaldırılır,yol açılır,gazetede küçük bir haber, ekranda 30 saniyelik görüntü ya da en fazla halkın yolu bir süre kapatıp evine dönmesiyle hayat normale döner…

Benzer bir durum daha yaşandı dün Dilovası civarında. Malum Tem kapalı ve İzmit yönüne ulaşım E-5 üzerinden gerçekleşiyor ve zaman zaman trafik adeta duruyor. İşte o hatta Dilovası geçişinde bir fabrika işçisi otobüsün altında can verdi,nedeni üst geçidin olmamasıydı. Kazaya tepki gösteren yüzlerce kişinin yola çıkmasıyla akış durdu,geride 10 kilometreyi bulan kuyruk oluştu. Ve yol açılsın diye tüm partiler bürokratlar oraya koşturdu.Kocaeli Valisinin üst geçit sözü vermesi üzerine 1 saat süren eylem bitti.

Normal bir haber aslında değil mi? Alışageldiğimiz türden,10 saniye sonra diğer haberi izlerken unutmuş olacağız her zaman yaptığımız gibi. Ve muhtemelen(yanılmayı umarım) bölgenin yönetim kesimi de unutacak. Yeni bir ölüm haberi gelene kadar aklımıza bile gelmeyecek. Tabi ölen öldüğüyle kalacak cenazede yakınlarını başı okşanacak ve herkes dağılacak. Kimse de bunca insan geçişinin olduğu hatta niye üst geçit yok,ya da madem TEM kapatıldı herkes buraya yönlendirildi,trafik akış ve güvenliği niye sağlanamıyor diye sormayacak,sorgulamayacak. Muhtemelen otobüs şoförü de küçük bir ceza alıp hayatına devam edecek.

Ölüme alıştık, yadırgamıyoruz artık. Üstelik trafik kazalarını da “kader” olgusuna bağlayıp çıkıyoruz işin içinden. Her gün,her gün 10-15 kişi ölüyor bu ülkede ve çoğu aptal bir trafik teröristinin ya da işini yapmayan yöneticilerin umursamazlığı sonucunda ölüyor. Adı ölüm virajına çıkan yere bile yıllarca müdahale etmeyenlere kimse ses etmediği için her gün ölüyoruz,her gün öldürülüyoruz…

Başımız sağolsun!

olumvirajı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*